Основни части на автоклиматичната система
Най-общо казано автоклиматичната система работи по следния начин:
- При високо налягане компесорът нагнетява фреона, превръщайки го в газ.
- Фреонът преминава към кондензатора и перката, където също под високо налягане се превръща в течност.
- Следващата му „спирка“ е филтъра-дехидратор и терморегулиращия вентил, чрез които при ниско налягане се охлажда .
- Чрез изпрарителя и духалката студеният вече въздух охлажда кабината на автомобила.
- Фреонът се връща обратно в компресора и цикълът започва отначало.
Неизменна част от този процес е и компресорното масло, част от което циркулира в системата с хладилния агент.
Нека да разгледаме всеки един компонент от автоклиматичната система по-подробно.
1. Компресор
Компресорът е основната част на автоклиматичната система. Под високо налягане той компресира фреона в газообразната му фаза и така задвижва целия цикъл.
Компресорът на автоклиматиците се смазва от циркулиращото в системата масло. Ако налягането на фреона намалява, това ще води до по-лоша циркулация на маслото, което от своя страна ще възпрепятства работата на цялата система. При всяко зареждане на автоклиматика освен фреон, трябва да се зареди и маслото на компресора.
2. Кондензатор
Фреонът преминава през тръбите (ребрата) на кондензатора, който излъчвайки топлина, втечнява хладилния агент под високо налягане. Кондензаторът отделя тази топлина в атмосферата.
Неговата изправност е от особена важност за правилното функциониране на автоклиматичната система. Вие можете периодично да го почиствате от външни фактори като прашинки, листа, мушички и други. По-лошото е в него да попаднат дребни камъчета или метални частици, които могат да го блокират. Ако те не могат да бъдат отмити, се препоръчва кондензаторът да бъде сменен с нов (втора употреба кондензатор може да бъде в по-лошо състояние от вашия).
3. Филтър-дехидратор
Филтър-дехидраторът има за цел да извлича влагата от фреона и маслото в автоклиматика. Когато в системата попадне влага, тя образува няколко вида киселини, които разяждат отвътре радиаторите и всички метали. Влагата замръзва и причинява пълно запушване на вашия автоклиматик.
4. Терморегулиращ вентил (ТРВ)
Функцията на ТРВ е да поддържа изпарителя нагрят. Когато е настроен и работи правилно, ТРВ ще осигурява и работата на изпарителя. Реално ТРВ контролира количеството фреон в течната му фаза, с което изпарителят работи.
ТРВ се поврежда сравнително рядко. Най-честата причина да спре да работи е, ако е филтър-дехидраторът е стар или ако има теч от самия вентил (например да е разяден от солите от улиците през зимата). Твърдите частици полепват по ТРВ и възпрепядстват нормалната му работа. Практически ТРВ не може да се калибрира правилно, ако не работи добре. Затова ако има някакви проблеми с него, той трябва да се замени с нов, а не да се почиства или пренастройва. Никога не ремонтирайте и не регулирайте ТРВ.
5. Изпарител
Изпарителят, познат още като радиатор на климатика в купето, трябва да е чист. Затова особена важна роля тук играе т.нар. поленов филтър (филтър на климатика) – той трябва да е чист и да е поставен на точното място. В противен случай се нарушава топлообменът, развъждат се и бактерии, които водят до усещане на неприятна миризма в купето. Тук има още една тънкост и тя е, че изпарителят трябва да се подсушава след работата на климатика – това става, като се оставя да работи само вентилаторът за няколко минутки, след като климатикът е вече спрян.